Tuesday, 22 November 2016 17:51

AUDIO Hoban Primed For St. Francis DeSales

The Archbishop Hoban Knights football team will head down to Mansfield's Arlin Field to take on St. Francis DeSales on Saturday.

Tim Tyrrell, the head coach of Hoban joined Sam Bourquin Tuesday.

 

Published in Sam and Brad
Monday, 07 November 2016 17:57

AUDIO STVM, Hoban Ready For Playoff Clash

The two rivals meet yet again on the gridiron in the Division III playoffs at Infocision Stadium-Summa Field.

Tim Tyrrell, the head coach of the Archbishop Hoban Knights joined the Sam Bourquin Monday to talk about the matchups.

Marcus Wattley, the head coach of STVM, discussed his team's mindset heading into their 4th meeting with Hoban over the last two years.

 

Published in Sam and Brad
Friday, 23 September 2016 17:17

AUDIO Holy War 2016 Set to Kick Off

The time has come. The teams are ready. St. Vincent-St. Mary and Hoban are set for another edition of the "Holy War."

STVM head football coach Marcus Wattley joined Jay Brophy to talk about tonight's matchup with the Knights. 
 
 
Also STVM athletic director and former player Willie McGee joined Sam and Jay to talk about the game from the administrative angle as well as the players' perspective. 
 
 
 
On the Hoban side of things, former Hoban running back and current CFL running back Tyrell Sutton talked about what it's like playing in this rivalry game.

Kickoff from Infocision Stadium is set for 7 p.m.

Published in Sam and Brad

Brought To You By Hiram College 
WEEK 10

 

 

2016 OHSAA Football Playoffs – Regional Quarterfinal Pairings

Pairings are shown with seeds and regular-season records.

Game times subject to change. 

 

Division I – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4

 

Region 1

8 Canton GlenOak (6-4) at 1 Solon (9-1)

7 Euclid (7-3) at 2 Lakewood St. Edward (7-2)

6 Canton McKinley (6-4) at 3 Stow-Munroe Falls (9-1)

5 Massillon Jackson (7-3) at 4 Cleveland St. Ignatius (9-1)

 

Region 2

8 Olentangy Orange (6-4) at 1 Olentangy Liberty (10-0)

7 Findlay (7-3) at 2 Dublin Jerome (9-1)

6 Lewis Center Olentangy (7-3) at 3 Lorain (8-2)

5 Medina (8-2) at 4 Toledo Whitmer (8-2)

 

Region 3

8 Lancaster (6-4) at 1 Huber Heights Wayne (9-0-1)

7 Pickerington North (7-3) at 2 Hilliard Bradley (9-1)

6 Springfield (7-3) at 3 Pickerington Central (9-1)

5 Hilliard Davidson (8-2) at 4 Dublin Coffman (8-2)

 

Region 4

8 Springboro (7-3) at 1 Cincinnati Colerain (10-0)

7 Cincinnati Sycamore (6-4) at 2 Lebanon (7-3)

6 Cincinnati Elder (6-4) at 3 Mason (6-4)

5 Cincinnati St. Xavier (5-5) at 4 Fairfield (7-3)

 

Division II – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4

 

Region 5

8 Barberton (8-2) at 1 Aurora (9-1)

7 Bedford (7-3) at 2 Chardon (10-0)

6 Brecksville-Broadview Hts. (8-2) at 3 Warren G. Harding (9-1)

5 Copley (8-2) at 4 Hudson (8-2)

 

Region 6

8 Avon Lake (7-3) at 1 Avon (10-0)

7 Westlake (7-3) at 2 Holland Springfield (10-0)

6 Olmsted Falls (7-3) at 3 Grafton Midview (9-1)

5 Cleveland Glenville (7-3) at 4 Whitehouse Anthony Wayne (7-3

)

Region 7

8 Uniontown Lake (6-4) at 1 Massillon Perry (8-2)

7 Dublin Scioto (7-3) at 2 Massillon Washington (8-2)

6 Columbus West (9-1) at 3 New Albany (7-3)

5 Pataskala Licking Heights (8-2) at 4 Columbus Franklin Heights (9-1)

 

Region 8

8 Cincinnati Anderson (7-3) at 1 Troy (9-1)

7 Harrison (6-4) at 2 Cincinnati Turpin (10-0)

6 Trenton Edgewood (8-2) at 3 Cincinnati La Salle (8-2)

5 Kings Mills Kings (8-2) at 4 Miamisburg (8-2)

 

Division III – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 5

Region 9

8 Akron East (7-3) at 1 Alliance Marlington (10-0)

7 Warren Howland (7-3) at 2 Akron Archbishop Hoban (9-1)

6 Akron St. Vincent-St. Mary (6-4) at 3 Dover (7-3)

5 New Philadelphia (8-2) at 4 Medina Buckeye (9-1)

 

Region 10

8 Bay Village Bay (7-3) at 1 Toledo Central Catholic (10-0)

7 Ashland (7-3) at 2 Sandusky (9-1)

6 Lexington (7-3) at 3 Clyde (8-2)

5 Hunting Valley University School (7-3) at 4 Bowling Green (7-3)

 

Region 11

8 Thornville Sheridan (8-2) at 1 Columbus St. Francis DeSales (10-0)

7 Whitehall-Yearling (8-2) at 2 Columbus Bexley (10-0)

6 Chillicothe (8-2) at 3 Columbus Hamilton Township (8-2)

5 Columbus Beechcroft (9-1) at 4 Columbus Eastmoor Academy (8-2)

 

Region 12

8 Tipp City Tippecanoe (7-3) at 1 Franklin (10-0)

7 Trotwood-Madison (8-2) at 2 Wapakoneta (9-1)

6 Cincinnati Mount Healthy (8-2) at 3 New Richmond (9-1)

5 Dayton Belmont (7-2) at 4 St. Marys Memorial (9-1)

 

Division IV – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4

 

Region 13

8 Parma Heights Holy Name (6-4) at 1 Perry (10-0)

7 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (7-3) at 2 Mantua Crestwood (9-1)

6 Hubbard (8-2) at 3 Youngstown Cardinal Mooney (7-2)

5 Struthers (9-1) at 4 Peninsula Woodridge (10-0)

 

Region 14

8 Benjamin Logan (9-1) at 1 Port Clinton (9-1)

7 Bellevue (7-3) at 2 Ottawa-Glandorf (9-1)

6 Caledonia River Valley (7-3) at 3 Lewistown Indian Lake (10-0)

5 Columbus Bishop Hartley (7-2) at 4 Plain City Jonathan Alder (9-1)

 

Region 15

8 Duncan Falls Philo (8-2) at 1 Heath (10-0)

7 Wintersville Indian Creek (8-2) at 2 Steubenville (9-1)

6 Cambridge (7-3) at 3 Johnstown-Monroe (9-1)

5 Carroll Bloom-Carroll (7-3) at 4 Shelby (9-1)

 

Region 16

8 Chillicothe Unioto (8-2) at 1 Cincinnati Wyoming (10-0)

7 Cincinnati Taft (8-2) at 2 Clarksville Clinton-Massie (9-1)

6 Cincinnati Indian Hill (9-1) at 3 Kettering Archbishop Alter (10-0)

5 Germantown Valley View (9-1) at 4 Waverly (9-1)

 

Division V – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 5

 

Region 17

8 Garrettsville Garfield (7-3) at 1 Canfield South Range (9-1)

7 Sullivan Black River (7-3) at 2 Orwell Grand Valley (9-1)

6 Akron Manchester (7-3) at 3 Canton Central Catholic (6-3)

5 Wickliffe (8-2) at 4 Leavittsburg Labrae (7-3)

 

Region 18

8 Genoa Area (7-3) at 1 Creston Norwayne (9-1)

7 Marion Pleasant (8-2) at 2 Pemberville Eastwood (9-1)

6 Columbus Academy (8-2) at 3 Milan Edison (9-1)

5 Swanton (9-1) at 4 West Salem Northwestern (8-2)

 

Region 19

8 West Lafayette Ridgewood (9-1) at 1 Wheelersburg (10-0)

7 Baltimore Liberty Union (7-3) at 2 Sugarcreek Garaway (10-0)

6 Ironton (7-3) at 3 Coshocton (8-1)

5 Chillicothe Zane Trace (8-2) at 4 Nelsonville-York (8-2)

 

Region 20

8 Blanchester (7-3) at 1 Cincinnati Hills Christian Academy (10-0)

7 Brookville (5-5) at 2 Coldwater (9-1)

6 Jamestown Greeneview (8-2) at 3 Carlisle (8-2)

5 Cincinnati Aiken (7-3) at 4 West Milton Milton-Union (7-3)

 

Division VI – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4, Unless Noted

 

Region 21

8 Jeromesville Hillsdale (7-3) at 1 Cuyahoga Heights (10-0)

7 Columbia Station Columbia (8-2) at 2 New Middletown Springfield (8-2)

6 Dalton (7-3) at 3 Kirtland (9-1)

5 Lisbon David Anderson (9-1) at 4 Louisville St. Thomas Aquinas (8-2)

 

Region 22

8 Defiance Tinora (7-3) at 1 Hamler Patrick Henry (10-0)

7 Gibsonburg (8-2) at 2 Bucyrus Wynford (10-0)

6 Attica Seneca East (8-2) at 3 Defiance Ayersville (10-0)

5 North Robinson Colonel Crawford (8-2) at 4 Liberty Center (8-2)

 

Region 23

8 Columbus Bishop Ready (7-3) at 1 Hannibal River (9-0)

7 Centerburg (8-2) at 2 Beverly Fort Frye (10-0)

6 Barnesville (8-1) at 3 Chesapeake (9-1)

5 Newark Catholic (6-4) at 4 Bellaire (6-4) – SATURDAY, NOV. 5, 1:30 p.m.

 

Region 24

8 West Liberty-Salem (6-4) at 1 Maria Stein Marion Local (9-1)

7 Cincinnati Summit Country Day (7-3) at 2 Delphos Jefferson (9-1)

6 Casstown Miami East (7-3) at 3 Mechanicsburg (10-0)

5 St. Henry (7-3) at 4 Spencerville (8-2)

 

Division VII – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 5

 

Region 25

8 East Canton (6-4) at 1 Norwalk St. Paul (10-0)

7 North Jackson Jackson-Milton (7-3) at 2 Mogadore (8-2)

6 Toronto (8-2) at 3 Warren John F. Kennedy (9-1)

5 Windham (7-3) at 4 Monroeville (9-1)

 

Region 26

8 Lakeside Danbury (7-3) at 1 McComb (9-1)

7 Lucas (7-3) at 2 Arlington (7-3)

6 Convoy Crestview (7-3) at 3 Tiffin Calvert (6-3)

5 Leipsic (7-3) at 4 Hicksville (7-3)

 

Region 27

8 Zanesville Bishop Rosecrans (7-3) at 1 Waterford (9-1)

7 Canal Winchester Harvest Preparatory (7-3) at 2 Shadyside (8-2)

6 Danville (7-3) at 3 Portsmouth Sciotoville Community (10-0)

5 Racine Southern (8-2) at 4 Glouster Trimble (8-2)

 

Region 28

8 Cincinnati Hillcrest Academy (8-2) at 1 Covington (10-0)

7 McGuffey Upper Scioto Valley (7-3) at 2 Troy Christian (9-1)

6 Sidney Lehman Catholic (7-3) at 3 Minster (6-4)

5 Fort Recovery (6-4) at 4 Ada (7-3)

 

 

Published in WAKR
Friday, 22 January 2016 18:52

AUDIO Griffith, Hoban Knights Keep Rolling

The Archbishop Hoban Knights boys' basketball team has been off and rolling in the new year, but there will be plenty of challenges moving forward.

TK Griffith, the head coach of the Knights joined the Sam Bourquin Show to talk about how his 12-1 Knights are doing.

"Im proud of what these guys have done, we're not very big, our tallest player is 6 foot 2 or 6 foot 3, and if we play the right way we can beat anybody," he says.

After an opening loss to Youngstown Ursuline, the Knights have reeled off 12 wins in a row, beating teams like Walsh Jesuit and Western Reserve Academy along the way.

  

The Knights will take on Notre Dame Cathedral Latin tonight before squaring off with Benedictine January 26. 

Coach Griffith likes the balance both offensively and defensively of his team, and with six players at or near double figures, he likes the makeup of his team.

 

Published in Sam and Brad
Friday, 13 November 2015 18:12

AUDIO Knights HC Previews Playoff Game

Tim Tyrrell, head coach of the Archbishop Hoban Knights sat down with WAKR's Sam Bourquin to talk about Friday night's Knights playoff game against Louisville.

Coach Tyrell disscused the mindset of his team saying "We want to try not to make the game any bigger then last weeks game, but they are kids and they understand that when you play Louisville you play the whole city of Louisville, so I'm sure thats weighed on their minds."

Tim Tyrrell went on to disscuss saying that defense and not turning the ball over has been a emphasis in practice.

 

Published in Sam and Brad
Tuesday, 27 October 2015 15:09

AUDIO Benedictine,Hoban Primed For Battle

It will be a clash of the titans in Week 10 of the high school football season as Archbishop Hoban High School and Cleveland Benedictine will tee it up on the gridiron Saturday night.

Benedictine coach Joe Schaefer joined the show to talk about the matchup with Hoban, saying that they have athletes to defend all over the field.

 

 The Bengals are 9-0 on the season, along with the Hoban Knights, so both teams will be facing a huge test prior to the playoffs, which start next week.

Schaefer said his team has been doing well along both lines, offensively and defensively, and that play in the trenches is crucial to his team's success.

For Archbishop Hoban, Tim Tyrell says that defensively, his team needs to be sure to keep everything in front of them and stay disciplined with all of the athletes at the quarterback, receiver, and skill positions for Benedictine.

 

Published in Sam and Brad