The districts are now here in high school basketball and the Copley Indians will be taking on the Jackson Polar Bears in the Division I district semifinals at the Canton Memorial Civic Center.

Mark Dente, the head coach of the Indians boys' basketball team spoke with Sam and Brad Tuesday to talk about the psyche of his team heading into the matchup with the Polar Bears.

 

For the full interview with Coach Dente, click here.

 

Published in Sam and Brad
Tuesday, 14 February 2017 14:54

AUDIO Copley Basketball Ready For Tournament

Head coach of the Copley Indians Mark Dente spoke with Sam Bourquin and Brad Russell Tuesday to talk about his team's seeding in the upcoming state tournament in the Division I Canton district.

 

The undefeated Indians will take on Aurora tonight in a Suburban League contest.

For the full interview, click here.

Published in Sam and Brad
Wednesday, 01 February 2017 15:44

AUDIO Weston Bridges Talks MSU Commitment

Copley High School's Weston Bridges spoke with Sam and Brad to talk about his commitment to Michigan State University during the special National Signing Day edition of the show.

Bridges said he was sold on Michigan State from the jump, saying he appreciated the tradition at running back, a position he plays.

 

Published in Sam and Brad
Wednesday, 11 January 2017 15:12

AUDIO Copley Hoops Undefeated At 9-0

1590 WAKR's Sam Bourquin and Brad Russell caught up with Copley head boys' basketball coach Mark Dente Wednesday to talk about his undefeated team after a defeat of Nordonia last night.

 

For the full interview, click here. 

Published in Sam and Brad
Friday, 16 December 2016 17:29

AUDIO Revere Ready For Copley

The Revere Minutemen will be taking on the Copley Indians in a rivalry game that spans many years on the hardwood.

Revere head basketball coach Dean Rahas from Revere High School joined the Sam Bourquin Show to talk about the matchup and his team's play so far this young season. 

For the full interview, click here. 

 

Published in Sam and Brad
Thursday, 15 December 2016 18:10

AUDIO Copley Ready For Minutemen Friday

Coach Mark Dente of the Copley Indians talked with Sam Bourquin Thursday ahead of their game Friday with Revere.

 

The Indians are coming off a nice win over Alliance and are led by senior guard Austin Brenner, along with Jacob Williams and Brian Roberts.

For the full interview, click the link below.

 

Published in Sam and Brad

As Week 6 approaches and Copley and Tallmadge get ready to meet on the gridiron, both of the athletic directors stopped by to talk about the game, their respective schools, and what's been going on this week.

New athletic director of Copley Michael Chuppa joined Sam and Brad live on the road as they broadcast live from Redstone Pub ahead of the game.

 

Tallmadge Athletic Director Don Seeker also stopped by the show to talk about Homecoming week at Tallmadge and their matchup with the Indians.  He also discussed how first-year head coach Alan Vanderink has galvanized the community and the student body.

 

Published in Sam and Brad
Thursday, 29 September 2016 16:14

AUDIO Copley, Tallmadge Ready To Tussle

As we head into Week 6 of the high school football season, the  Copley Indians head to Tallmadge to take on an old Suburban League foe.

Scott Chouinard, the head coach of the Copley Indians spoke with Sam Bourquin about where his team is at after the first five weeks of the season.

 

For the full interview with Coach Chouinard, listen below.

 

Alan Vanderink, the head coach of the Tallmadge Blue Devils joined Sam Bourquin and Brad Russell to talk about the game and the family culture he's building over in Tallmadge.

 

Published in Sam and Brad
Monday, 19 September 2016 18:48

AUDIO Copley and Revere Battle For The Bell

Coming off a big win over Barberton in Week 4, the Copley Indians are ready to face rival Revere in the Battle for the Bell this week.

Indians head coach Scott Chouinard says this game is a rivalry that runs deep and is important for the entire Copley community.

Copley is 3-1 heading into the game with the Minutemen, who are also 3-1 on the season.

For the full interview with Coach Chouinard, click here.

Published in Brad Russell

Brought To You By Hiram College 
WEEK 10

 

 

2016 OHSAA Football Playoffs – Regional Quarterfinal Pairings

Pairings are shown with seeds and regular-season records.

Game times subject to change. 

 

Division I – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4

 

Region 1

8 Canton GlenOak (6-4) at 1 Solon (9-1)

7 Euclid (7-3) at 2 Lakewood St. Edward (7-2)

6 Canton McKinley (6-4) at 3 Stow-Munroe Falls (9-1)

5 Massillon Jackson (7-3) at 4 Cleveland St. Ignatius (9-1)

 

Region 2

8 Olentangy Orange (6-4) at 1 Olentangy Liberty (10-0)

7 Findlay (7-3) at 2 Dublin Jerome (9-1)

6 Lewis Center Olentangy (7-3) at 3 Lorain (8-2)

5 Medina (8-2) at 4 Toledo Whitmer (8-2)

 

Region 3

8 Lancaster (6-4) at 1 Huber Heights Wayne (9-0-1)

7 Pickerington North (7-3) at 2 Hilliard Bradley (9-1)

6 Springfield (7-3) at 3 Pickerington Central (9-1)

5 Hilliard Davidson (8-2) at 4 Dublin Coffman (8-2)

 

Region 4

8 Springboro (7-3) at 1 Cincinnati Colerain (10-0)

7 Cincinnati Sycamore (6-4) at 2 Lebanon (7-3)

6 Cincinnati Elder (6-4) at 3 Mason (6-4)

5 Cincinnati St. Xavier (5-5) at 4 Fairfield (7-3)

 

Division II – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4

 

Region 5

8 Barberton (8-2) at 1 Aurora (9-1)

7 Bedford (7-3) at 2 Chardon (10-0)

6 Brecksville-Broadview Hts. (8-2) at 3 Warren G. Harding (9-1)

5 Copley (8-2) at 4 Hudson (8-2)

 

Region 6

8 Avon Lake (7-3) at 1 Avon (10-0)

7 Westlake (7-3) at 2 Holland Springfield (10-0)

6 Olmsted Falls (7-3) at 3 Grafton Midview (9-1)

5 Cleveland Glenville (7-3) at 4 Whitehouse Anthony Wayne (7-3

)

Region 7

8 Uniontown Lake (6-4) at 1 Massillon Perry (8-2)

7 Dublin Scioto (7-3) at 2 Massillon Washington (8-2)

6 Columbus West (9-1) at 3 New Albany (7-3)

5 Pataskala Licking Heights (8-2) at 4 Columbus Franklin Heights (9-1)

 

Region 8

8 Cincinnati Anderson (7-3) at 1 Troy (9-1)

7 Harrison (6-4) at 2 Cincinnati Turpin (10-0)

6 Trenton Edgewood (8-2) at 3 Cincinnati La Salle (8-2)

5 Kings Mills Kings (8-2) at 4 Miamisburg (8-2)

 

Division III – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 5

Region 9

8 Akron East (7-3) at 1 Alliance Marlington (10-0)

7 Warren Howland (7-3) at 2 Akron Archbishop Hoban (9-1)

6 Akron St. Vincent-St. Mary (6-4) at 3 Dover (7-3)

5 New Philadelphia (8-2) at 4 Medina Buckeye (9-1)

 

Region 10

8 Bay Village Bay (7-3) at 1 Toledo Central Catholic (10-0)

7 Ashland (7-3) at 2 Sandusky (9-1)

6 Lexington (7-3) at 3 Clyde (8-2)

5 Hunting Valley University School (7-3) at 4 Bowling Green (7-3)

 

Region 11

8 Thornville Sheridan (8-2) at 1 Columbus St. Francis DeSales (10-0)

7 Whitehall-Yearling (8-2) at 2 Columbus Bexley (10-0)

6 Chillicothe (8-2) at 3 Columbus Hamilton Township (8-2)

5 Columbus Beechcroft (9-1) at 4 Columbus Eastmoor Academy (8-2)

 

Region 12

8 Tipp City Tippecanoe (7-3) at 1 Franklin (10-0)

7 Trotwood-Madison (8-2) at 2 Wapakoneta (9-1)

6 Cincinnati Mount Healthy (8-2) at 3 New Richmond (9-1)

5 Dayton Belmont (7-2) at 4 St. Marys Memorial (9-1)

 

Division IV – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4

 

Region 13

8 Parma Heights Holy Name (6-4) at 1 Perry (10-0)

7 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (7-3) at 2 Mantua Crestwood (9-1)

6 Hubbard (8-2) at 3 Youngstown Cardinal Mooney (7-2)

5 Struthers (9-1) at 4 Peninsula Woodridge (10-0)

 

Region 14

8 Benjamin Logan (9-1) at 1 Port Clinton (9-1)

7 Bellevue (7-3) at 2 Ottawa-Glandorf (9-1)

6 Caledonia River Valley (7-3) at 3 Lewistown Indian Lake (10-0)

5 Columbus Bishop Hartley (7-2) at 4 Plain City Jonathan Alder (9-1)

 

Region 15

8 Duncan Falls Philo (8-2) at 1 Heath (10-0)

7 Wintersville Indian Creek (8-2) at 2 Steubenville (9-1)

6 Cambridge (7-3) at 3 Johnstown-Monroe (9-1)

5 Carroll Bloom-Carroll (7-3) at 4 Shelby (9-1)

 

Region 16

8 Chillicothe Unioto (8-2) at 1 Cincinnati Wyoming (10-0)

7 Cincinnati Taft (8-2) at 2 Clarksville Clinton-Massie (9-1)

6 Cincinnati Indian Hill (9-1) at 3 Kettering Archbishop Alter (10-0)

5 Germantown Valley View (9-1) at 4 Waverly (9-1)

 

Division V – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 5

 

Region 17

8 Garrettsville Garfield (7-3) at 1 Canfield South Range (9-1)

7 Sullivan Black River (7-3) at 2 Orwell Grand Valley (9-1)

6 Akron Manchester (7-3) at 3 Canton Central Catholic (6-3)

5 Wickliffe (8-2) at 4 Leavittsburg Labrae (7-3)

 

Region 18

8 Genoa Area (7-3) at 1 Creston Norwayne (9-1)

7 Marion Pleasant (8-2) at 2 Pemberville Eastwood (9-1)

6 Columbus Academy (8-2) at 3 Milan Edison (9-1)

5 Swanton (9-1) at 4 West Salem Northwestern (8-2)

 

Region 19

8 West Lafayette Ridgewood (9-1) at 1 Wheelersburg (10-0)

7 Baltimore Liberty Union (7-3) at 2 Sugarcreek Garaway (10-0)

6 Ironton (7-3) at 3 Coshocton (8-1)

5 Chillicothe Zane Trace (8-2) at 4 Nelsonville-York (8-2)

 

Region 20

8 Blanchester (7-3) at 1 Cincinnati Hills Christian Academy (10-0)

7 Brookville (5-5) at 2 Coldwater (9-1)

6 Jamestown Greeneview (8-2) at 3 Carlisle (8-2)

5 Cincinnati Aiken (7-3) at 4 West Milton Milton-Union (7-3)

 

Division VI – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 4, Unless Noted

 

Region 21

8 Jeromesville Hillsdale (7-3) at 1 Cuyahoga Heights (10-0)

7 Columbia Station Columbia (8-2) at 2 New Middletown Springfield (8-2)

6 Dalton (7-3) at 3 Kirtland (9-1)

5 Lisbon David Anderson (9-1) at 4 Louisville St. Thomas Aquinas (8-2)

 

Region 22

8 Defiance Tinora (7-3) at 1 Hamler Patrick Henry (10-0)

7 Gibsonburg (8-2) at 2 Bucyrus Wynford (10-0)

6 Attica Seneca East (8-2) at 3 Defiance Ayersville (10-0)

5 North Robinson Colonel Crawford (8-2) at 4 Liberty Center (8-2)

 

Region 23

8 Columbus Bishop Ready (7-3) at 1 Hannibal River (9-0)

7 Centerburg (8-2) at 2 Beverly Fort Frye (10-0)

6 Barnesville (8-1) at 3 Chesapeake (9-1)

5 Newark Catholic (6-4) at 4 Bellaire (6-4) – SATURDAY, NOV. 5, 1:30 p.m.

 

Region 24

8 West Liberty-Salem (6-4) at 1 Maria Stein Marion Local (9-1)

7 Cincinnati Summit Country Day (7-3) at 2 Delphos Jefferson (9-1)

6 Casstown Miami East (7-3) at 3 Mechanicsburg (10-0)

5 St. Henry (7-3) at 4 Spencerville (8-2)

 

Division VII – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 5

 

Region 25

8 East Canton (6-4) at 1 Norwalk St. Paul (10-0)

7 North Jackson Jackson-Milton (7-3) at 2 Mogadore (8-2)

6 Toronto (8-2) at 3 Warren John F. Kennedy (9-1)

5 Windham (7-3) at 4 Monroeville (9-1)

 

Region 26

8 Lakeside Danbury (7-3) at 1 McComb (9-1)

7 Lucas (7-3) at 2 Arlington (7-3)

6 Convoy Crestview (7-3) at 3 Tiffin Calvert (6-3)

5 Leipsic (7-3) at 4 Hicksville (7-3)

 

Region 27

8 Zanesville Bishop Rosecrans (7-3) at 1 Waterford (9-1)

7 Canal Winchester Harvest Preparatory (7-3) at 2 Shadyside (8-2)

6 Danville (7-3) at 3 Portsmouth Sciotoville Community (10-0)

5 Racine Southern (8-2) at 4 Glouster Trimble (8-2)

 

Region 28

8 Cincinnati Hillcrest Academy (8-2) at 1 Covington (10-0)

7 McGuffey Upper Scioto Valley (7-3) at 2 Troy Christian (9-1)

6 Sidney Lehman Catholic (7-3) at 3 Minster (6-4)

5 Fort Recovery (6-4) at 4 Ada (7-3)

 

 

Published in WAKR
Wednesday, 03 August 2016 14:10

MULTIMEDIA Camp Days: Copley High School

For Wednesday's edition of Camp Days, we're looking at the 2016 edition of the Copley Indians under head coach Scott Chouinard.

Chouinard joined us at Surburban League Media Days in Cuyahoga Falls last week, and he said that his team is excited to put on the pads and get after it on the football field.

 "One of our top goals is making sure we're healthy all the way through the season,  win one game at a time, an our ultimate goal is to win the Suburban League."

 The Indians won 9 games in 2015, and are looking to make a solid run not only in the league, put in the postseason as well.

 Chouinard also pointed to the tough Suburban League slate and how each week is a tough matchup between well-coached teams with talented and hard-working players.

 

Published in Sam and Brad